From Rural to Plural the Power of (rural) Youth & the European Elections / Z vidieka do plurality, sila (vidieckej) mládeže a eurovoľby

V dňoch 9.-19.4. 2024 sa osem účastníkov zo Slovenska zúčastnilo mládežníckej výmeny v malebnej dedinke Simon, neďaleko mesta Bran v Rumunsku. Spolu s ostatnými mládežníkmi z Talianska, Španielska, Estónska a Rumunska sa vzdelávali na rôzne témy spojené s Európskou úniou a eurovoľbami, či mládežníckej participácie a občianskom aktivizme. Čo všetko sme sa naučili a ako sme sa mali, sa dozviete v tomto článku. 

V prvý deň hosťujúca organizácia ADA pripravila milé privítanie a team-buildingové aktivity na odbúranie bariér a uvoľnenie príjemnej atmosféry. Prvé tri dni sme sa venovali Európskej únií a eurovoľbám. Naučili sme sa poslanie EÚ, čo všetko nám ponúka a ako tieto benefity môžeme využiť. Rozprávali sme sa o dôležitosti každého jedného hlasu v eurovoľbách a ako rozšíriť toto povedomie najmä medzi našich rovesníkov, do našich domovských krajín a organizácií. No a ako všetci dobre vieme, najlepšie sa naučíme v praxi. Mali sme možnosť si vyskúšať na vlastnej koži ako funguje europarlament a schvaľovanie určitého návrhu. V tomto prípade sme ,,rokovali” o znižovaní volebného veku na 16. Počas tejto aktivity sme si precvičili kritické myslenie a naše debatérske zručnosti. Všetci si túto aktivitu veľmi pochvaľovali a taktiež sme sa veľa nasmiali.

Kritickému mysleniu sme sa venovali aj naďalej, kedy sme skúmali ako rozlíšiť ,,fake news”, video či článok vytvorený AI a podobne. Počas týchto blokov sme taktiež vyhľadávali informácie o našich krajinách a deepfakoch, ktoré sa vyskytli u nás. Bolo veľmi zaujímavé pozorovať ako každá krajina má iné problémy a opatrenia proti nim a zároveň si boli všetky celkom podobné. Záverečná aktivita tejto témy bola tlačová konferencia počas ktorej sme boli rozdelení do novinárskych spoločností a tých čo im boli kladené otázky. Táto aktivita bola taktiež veľmi zábavná, ale aj veľmi poučná, keď sme sa mohli viacej vžiť  do role novinárov a naživo sledovať ako sa spomenuté informácie prekrúcajú a menia na úplne niečo iné. Posolstvom týchto workshopov bolo porozumieť práci medií a obsahu na sociálnych sieťach a donútiť nás vždy si všetko overiť a spraviť si na to vlastný názor.

Posledná téma sa zaoberala participáciou vidieckej mládeže. Analyzovali sme prácu s mládežou a čo všetko je potrebné pre mladých ľudí, aby sa mohli rozvíjať a posúvať ďalej. V národných skupinkách sme dokonca naplánovali svoj vlastný projekt, ktorý by podporoval mládežnícku participáciu. Odznelo veľa inšpiratývnych nápadov a veľmi cenných feedbackov na všetky navrhnuté projekty. Okrem tej formálnejšej stránky sme sa zamerali aj na vytváranie obsahu na sociálne siete, naučili sme sa robiť memes, krátke videá či posty, ktoré majú na konci dňa najväčší dopad na našu generáciu. Rozprávali sme sa o efektívnom využití sociálnych sietí, čo prehĺbilo naše softskills. 

Nechýbali ani menšie výlety, kedy sme vyšli do tretieho najväčšieho mesta v Rumunsku a rozprávali sme sa s mladými ľuďmi, čo si myslia o Európskej únií a o eurovoľbách ako takých. Počuli sme veľa zaujímavých názorov a aj takéto rozhovory nás motivujú ísť ďalej a pokračovať v šírení osvety a vzdelávaní sa. Po rozhovoroch sme mali možnosť pozrieť si historické mesto Brasov a pokochať sa krásami Rumunska. Nuž a keďže sme výmenu trávili v Transylvánií, nemohli sme vynechať ani Draculov hrad v neďalekom mestečku Bran. Okrem všetkého sme si po večeroch úžívali bohaté kultúrne večery a tak sa naučili veľa nového o iných kultúrach.

Sme veľmi vďační za našich partnerov z Rumunska a dúfame aj v ďalšie plodné spolupráce, ktoré prinesú ešte mnoho zmenených pohľadov a názorov. Ďakujeme aj našim účastníkom a team-leaderke za skvelú prácu a aktívne podieľanie sa na celej výmene, ktorí tiež sami napísali svoje svedectvá. Veď si prečítajte sami.


,,To je názov Erasmus+ projektu, ktorého som sa spolu so zopár kamarátmi zúčastnil. Táto ‘’mládežnícka výmena’’, ako to oni volajú, prebiehala v srdci Rumunska, Brane a spolu s nami ôsmimi Slovákmi sa tam prišlo niečo naučiť aj dokopy ďalších 34 mladých ľudí z Talianska, Španielska, Estónska a samozrejme z hosťujúceho Rumunska. Spolu s týmito ľuďmi sme v Brane strávili desať skvelých, zábavných, poučných a nezabudnuteľných dní. Cieľmi projektu bolo posilnenie rurálnej mládeže, rozvoj demokratických schopností, motivácia mladých ľudí, aby boli aktívnymi občanmi, aby si osvojili vodcovské schopnosti, vďaka ktorým budú schopní vytvárať šance a možnosti pre ďalších mladých ľudí, a ešte zopár nemenej dôležitých a veľmi zaujímavých tém. Sú to celkom vážne veci a naozaj veľmi veľmi dôležité a priznám sa, mal som kúsok strach, práve v témach ako Európska únia či rurálna mládež som sa moc nevyznal, no chcel som to napraviť, tak som prekonal strach z toho, že všetci budú vedieť viac ako ja a podobných vecí a stálo to za to. Projekt míľovými krokmi prekonal moje očakávania, naučil som sa kopec nových a dôležitých vecí, potrénoval som si angličtinu, získal som aj kúsok technických schopností čo isto nie je na škodu v tejto počítačovej ére, ale hlavne som popri tomto všetkom mal kopec srandy a stretol som skvelých ľudí. Každému jednému odporúčam si niečo takéto zažiť, naozaj sú to nezabudnuteľné spomienky a cestovanie zadarmo no neber to, a na záver by som chcel poďakovať aj VPMS za to, že ma tam vyslali, lebo bez nich by to nešlo takže Ďakujeeeeeeeeem.”

Matúš Holubčík


“Zážitky. Ľudia. Kultúra. Národnosti. Jazyk. Kolektív. Cesta. Tieto všetky slová vo mne evokujú milú a zároveň náučnú spomienku na náš Erasmus+, ktorého som sa s ďalšími siedmimi účastníkmi zo Slovenska zúčastnila.

Ešte stále som sa nestihla spamätať z tých všetkých zážitkov, noviniek a príležitostí, ktoré tento projekt so sebou priniesol. Nielenže som sa zdokonalila vo svojich komunikačných znalostiach a zručnostiach, ale spoznala som aj množstvo inšpiratívnych ľudí, v podobnej vekovej kategórii, s rovnakým entuziasmom a veľkými očakávaniami z nepoznaného. Rumunsko. Nikdy predtým som tu nebola, no vďaka tomuto výmennému pobytu som mohla spoznať opäť jednu, pre mňa dovtedy nepoznanú, krajinu. Projekt bol zameraný na témy Európskej únie, blížiace sa eurovoľby a “oživenie” mládeže z vidieckych oblastí. Počas deviatich perných a programovo naplnených dní, sme si prešli vzdelávacími a spoznávacími aktivitami, cez simulačné a kolektívne úlohy. Päť krajín - Slovensko, Rumunsko, Španielsko, Taliansko, Estónsko - ktoré tento projekt spojil, mali možnosť cez “intercultural evening” (medzikultúrny večer) predstaviť svoju krajinu, ukázať tradičné jedlá, spomenúť tradičné zvyky a symboly či naučiť ostatných tancovať typické tance pre ich krajinu. Spočiatku sme ako reprezentanti Slovenskej republiky mali obavy, či budeme dostatočne dobrí v porovnaní s inými krajinami, či aj naša krajina má čo ponúknuť a či máme ostatných čím zaujať. Keď sme si však pripravovali materiály a zaujímavosti, ktoré budeme pre ostatné krajiny prezentovať, boli sme hrdí na naše Slovensko. Máme veľmi veľa zaujímavých zvykov a tradícií, výborné sladkosti ako Horalky či Devy a krásne pamiatky, ktoré sú pre nás typické. Pri našej prezentácii boli ostatní účastníci projektu nadšení. Zaujali sme nielen dobrotami a pamiatkami, ale aj ľudovými tancami v našom krásnom a bohato zdobenom kroji, ktoré sme ich za rytmu našich tradičných ľudoviek aj naučili. Som vďačná, že som mohla byť súčasťou tohto projektu a že som spoznala tak úžasných a inšpiratívnych ľudí. Verím, že sme naše krásne Slovensko ukázali a odprezentovali v tom najlepšom svetle. Obzvlášť som hrdá na naše Slovensko, na našu slovenskú skupinku, odviedli sme krásnu prácu a ukázali sme čo v nás Slovákoch je. Veď ako nám aj povedali organizátori z Rumunska: sme “The Best of the Best.”

Karin Hudecová


,,From Rural to Plural”, heslo, ktoré sa nieslo počas celej výmeny. Pred nedávnom som mala možnosť sa zúčastniť mládežníckej výmeny v Rumunsku a tak stráviť desať nezabudnuteľných dní v príjemnej spoločnosti. Celý projekt bol zameraný na šírenie osvety eurovolieb a taktiež celkového povedomia o týchto voľbách, či o EÚ ako takej. Program bol naozaj pestrý, obohacujúci a určite veľmi prínosný pre všetkých zúčastnených. Naučili sme sa toho naozaj veľa od fungovania EÚ, fake news a participácie mladých až po to, ako napísať svoj vlastný projekt. Ja som si najviac užila aktivitu modelového Európskeho parlamentu počas, ktorého sme ,,rokovali” o znížení volebného veku na 16 v celej EÚ. Boli sme rozdelení do strán, ktoré sa aktuálne nachádzajú v europarlamente a diskutovali sme na túto otázku. Veľmi som si užila argumentovať, diskutovať a hlavne skúsiť si na samej sebe ako to v europarlamente naozaj prebieha. Ako to už na výmenách býva zvykom, nevynechali sme ani kultúrne večery plné zábavy, smiechu, ale aj nových zaujímavých poznatkov z partnerských krajín. Večery plné tanca, nových chutí a tradičných pesničiek sú tiež súčasťou mládežníckych výmen a skvelou príležitosťou na nadviazanie nových vzťahov a priateľstiev. Celú skúsenosť hodnotím veľmi pozitívne a som vďačná, že som niečo takéto mohla opäť zažiť. Určite odporúčam všetkými desiatimi :)”

Sára Hana Slaninová


,,Tento projekt mi priniesol mnoho úžasných spomienok a nových znalostí. Dal mi možnosť spoznať Rumunsko z mnohých strán a navštíviť aj jeho najkrajšie miesta. Taktiež som dostala možnosť naučiť sa nové informácie o Európe a voľbách skrz zaujímavé a interaktívne activity, ktoré si pre nás naši hostitelia pripravili. Boli to pre mňa úžasne strávené dni plné poznávania a radosti, ktoré by som si kľudne ešte raz zopakovala :).”

Kristína Kršiaková



,,Vďaka Vidieckemu parlamentu mladých sme mali tú možnosť zúčastniť sa na mládežníckej výmene s názvom „From rural to plural“, kde sme sa dozvedeli užitočné informácie o Európskej únii, o voľbách do EÚ a o sile vidieckej mládeže. Taktiež sme sa spoznali s mnohými mladými ľuďmi z Rumunska, Talianska, Španielska a Estónska. Prvé dni výmeny sme podstúpili mnohé teambuildingové aktivity, ktoré vytvorili medzi nami nové putá a priateľstvá. Spoznali sme sa, ale aj zabavili. Okrem toho sme sa naučili veľa nových vecí o EÚ, ktoré mi otvorili nové obzory. Dozvedela som sa aké dôležité sú voľby a koľko nespočetne veľa vecí mi ponúka EÚ, nielen ohľadom vzdelávania, ale aj ohľadom spoznávania iných krajín a kultúr. Taktiež sme robili simuláciu Európskeho parlamentu, čo bolo vyvrcholením prvej časti nášho pobytu, ktorá bola o EÚ. Ďalej sme pokračovali s témou „Mladí z vidieka“ , kde sme objavovali ako môžeme pomôcť s rozvíjaním vidieka a pritom aj začleniť mladých ľudí z dedín. Keďže ja sama pochádzam z dediny táto téma mi bola veľmi blízka a rada som sa dozvedela viac o tom ako zlepšiť životný štýl vo vidieckych oblastiach. Tento zážitok bol pre mňa nezabudnuteľný a dúfam, že bude oveľa viac mladých, ktorí sa budú zúčastňovať na podobných programoch.”

Ivana Pechová


,,Nedávno som sa zúčastnil projektu Erasmus s názvom ,,From Rural to Plural” v Rumunsku. Predtým som neprejavoval veľký záujem na témy projektu, ale teraz po ukončení viem, aké je dôležité zapojenie mladých do vlastne všetkého a že mladí by sa mali viac vzdelávať na tému nielen eurovolieb, ale aj akýchkoľvek iných volieb. Pochopiť, že máme obrovskú silu na to niečo zmeniť, nenechať za seba rozhodovať ostatných a nenechať sa ovplyvňovať názormi iných, ale vytvoriť si svoj vlastný názor. Do projektu som sa prihlásil, pretože som sa chcel zlepšiť v komunikácii, angličtine, spoznať nových ľudí, novú krajinu, nové kultúry a naučiť sa niečo nové. Myslím si, že všetko sa mi splnilo nad moje očakávania. Tento project nebol ani zďaleka o nudnom učení sa, ako si to niektorí predstavujú, všetko bolo zábavnou formou a nepamätám si na moment, ktorý by som si neužíval.”

Šimon Živčák



,,Príchod

Naša rumunská cesta začala príchodom na letisko v Bukurešti. Počasie bolo pekné a teplé a letisko bolo moderné a čisté. Potom sme cestovali vlakom do Brašova, stanica bola pekná s množstvom obchodov. Vlak, ktorým sme cestovali, bol moderný a bol celkom pohodlný. Z Brašova sme si vzali bleskový taxík do nášho hotela v dedine Simon a dorazili sme okolo 18:00, práve včas na večeru.

Aktivity

Zúčastnili sme sa množstva rôznych aktivít, páčila sa mi atmosféra a väčšina z nich bola naozaj zábavná, napríklad vytváranie meme alebo hra s tagmi, ktorú sme hrali. Páčilo sa mi, že sme mali rozvrh, aby sme vedeli, kedy začneme jednotlivé bloky, kedy budeme mať prestávky na kávu, obed, večera atď. Moja obľúbená činnosť by bola pravdepodobne jedna zo simulácií, ktoré sme robili, ale je ťažké vybrať si medzi europarlamentom a tlačovou konferenciou.

Čo som sa naučil

Naučil som sa veľa nových vecí, ale zároveň som si upevnil niektoré veci, ktoré som predtým vedel. Naučil som sa veľa vecí o hodnotách, Európskej únie, Európskom parlamente, ale aj o tom, ako na to sa stať lepším občanom EÚ. Páči sa mi, že veľa vecí, ktoré sme sa učili, nespočívalo len v počúvaní a prednáškach, ale skôr v skúšaní vecí, simulácií a pod. Vďaka tomuto to bolo pútavejšie a predpokladám, že zábava pre všetkých.

Ako som prispel

Povedal by som, že som bol aktívnym členom všetkých tímov, ktorých som bol súčasťou, a snažil som sa pre to urobiť maximum, aby som dostal môj tím na vrchol. Maľoval som po dlhom čase, keď sme mali namaľovať obraz o európskych hodnotách. Počas energizérov som bol vždy aktívny a snažil som sa baviť. Celkovo by som povedal, že aj keď som nebol najlepší, určite som sa snažil.

Celkový pocit

Po ukončení tohto projektu mám pocit, že som vyrástol ako človek a celkovo som sa naučil

veľa vecí o svete, v ktorom žijeme, o EÚ a iných inštitúciách. Myslím si, že tento projekt

bol veľmi dobrý a vrelo ho odporúčam každému, kto by chcel ísť na Erasmus+ výmena mládeže.“

Tomáš Holík