Youth Workers in Action for Nature and Wellbeing
(Pracovníci s mládežou v akcii pre prírodu a duševnú pohodu)
Ako Vidiecky parlament mladých na Slovensku sme v dňoch 24. až 31. augusta 2024 hostili medzinárodný projekt, ktorý spojil pracovníkov s mládežou z Talianska, Rumunska, Albánska, Francúzska, Turecka, Lotyšska a Slovenska. Tento projekt, bol realizovaný vďaka programu ERASMUS+ (číslo projektu 2024-1-SK02-KA153-YOU-000239072), bol zameraný na posilnenie schopností pracovníkov s mládežou, aby mohli efektívne viesť mladých ľudí k zmysluplným zážitkom, prepojeniu s prírodou a aktívnemu zapojeniu do regeneračných praktík vo svojich komunitách.
Ciele a motivácia projektu
Hlavným cieľom projektu bolo poskytnúť účastníkom praktické nástroje a metódy, ktoré by mohli využiť pri práci s mládežou, a to predovšetkým v oblasti environmentálnej edukácie a komunitného rozvoja. Projekt zdôraznil význam aktívneho zapojenia mladých ľudí do ochrany prírody a podporu udržateľného rozvoja ich lokálnych komunít. Počas celého týždňa sme využívali toolkit (súbor nástrojov), ktorý sme vytvorili v rámci strategického partnerstva Erasmus+ v minulosti: https://www.yafnaw.eu/toolkit
Aktivity a workshopy
Projekt bol oficiálne zahájený 24. augusta 2024 v príjemnej atmosfére plnej vzájomného spoznávania a tímových hier. Nasledujúce dni boli naplnené bohatým programom vzdelávacích a zážitkových aktivít:
Nedeľa: Projekt sme začali zábavnými hrami na zoznámenie, ktoré vytvorili priateľskú a vítaciu atmosféru medzi účastníkmi. Nasledovala aktivita "Strom očakávaní a obáv", v ktorej účastníci vyjadrili svoje nádeje a obavy, čo poskytlo lepší prehľad o ich potrebách a cieľoch pre projekt. Nastavili sme pravidlá skupiny, aby sme zabezpečili plynulý priebeh týždňa a vytvorili bezpečné prostredie pre všetkých účastníkov. Deň sme zakončili predstavením organizácií, ktoré účastníci zastupovali, čo podporilo hlbšie porozumenie cieľov a vízií každej skupiny.
Pondelok: Deň začal rannou jogou, ktorú viedli účastníci tréningu Ocean, Nermin a Gokalp, a ktorá účastníkov nabila energiou na nadchádzajúce aktivity. Predstavili sme projekt a toolkit, ktoré poskytli účastníkom nástroje na sebapoznanie a angažovanosť v komunite. Aktivita "Poznanie seba samého - Sieť života" pomohla účastníkom skúmať ich spojenia s prírodným svetom, zatiaľ čo "Kompas roka" zahŕňal písanie denníka na premýšľanie o osobných cieľoch. Skupina navštívila Dudince, kde sa zúčastnila na diskusiach o význame prírodných zdrojov, nasledovali aktivity v komunitnom lese. Deň sme zakončili hodnotením vo dvojiciach a skupinách pri fontáne v Dudinciach a medzikultúrnym večerom plným hudby, tanca a ochutnávok jedál z rôznych krajín.
Utorok: Deň sme začali rannými hrami s našimi dobrovoľníčkami Sárou a Evkou, ktoré posilnili tímového ducha. Venovali sme sa mapovacím aktivitám zameraným na riešenie problémov, ako sú "Učenie sa surfovať", "Učenie sa potápať - Ľadovec" a "Učenie sa lietať - Regeneračná špirála", ktoré pomohli účastníkom identifikovať a riešiť komplexné problémy. Deň sme zakončili vedenou meditáciou na zlepšenie spojenia s prírodou a vlastným vnútrom a večerným bowlingom na posilnenie tímového ducha.
Streda: Navštívili sme Lišov, kde sme sa oboznámili s aktivitami OZ Lišov Múzeum. Účastníci sa zúčastnili na tkáčskom workshope, kde si vyskúšali tradičné techniky tkania, na workshope na výrobu mydiel a práce s vlnou, a na workshope tradičnej výroby vína. Navštívili sme tiež skalné obydlia a zasadili strom na znak priateľstva. Deň sme zakončili oslavou výročia Slovenského národného povstania a spoločnou večerou pripravenou v hlinenej pece.
Štvrtok: Začali sme rannou rozcvičkou s Oceane. Doobeda sme sa venovali ďalším aktvitám z toolkitu ako je “Asset-Based Community Development model” a následne sme spoljili všetky doteraz získané informácie na vyplnenie “canvas sheet” čo je formulár na projektové plánovanie svojich komunálnych projektov. Poobede sme navštívili historickú Vartovku v Krupine, kde sme sa dozvedeli viac o histórii tejto oblasti. Návšteva vínnych pivníc a podzemia Krupiny pod vedením pána Šmakala z OZ Podzemie Krupiny poskytla ďalší historický kontext. Po prehliadke mesta sme sa zamerali na aktivity na prepájanie sa s prírodou pri priehrade. Deň sme zakončili historickou jazdou autobusom a prehliadkou kaštieľa v parku v Hokovciach.
V piatok sme začali deň ranným behom a cvičením s Evkou, potom sme sa venovali diskusii o líderstve a vzájomnému vzdelávaniu. Popoludní sme sa zúčastnili na cvičení zdieľaného riadenia, reflexii prostredníctvom seizmografu a diskusii o občianskej angažovanosti, kde sme účastníkom predstavili aj Európsku iniciatívu občanov. Deň sme zakončili tvorbou plánu pre duševnú pohodu a večerom so slovenskou hudbou a tancom.
Sobotný energizér bol v bazéne a následne sme sa vrátili k stromu očakávaní, aby sme zhodnotili ako sa naplnili očakávania účastníkov zo začiatku týždňa. Nasledovalo písanie odkazov a želaní nyvzájom medzi účastníkmi a aktivita zameraná na vyjadrenie vzťahu k prírode a Zemi. Deň sme zakončili tvorivými aktivitami spojenými s prírodou a umením, diskusiou o živých systémoch a reflexiou zameranou na budúcnosť a ďalšie generácie. Na záver sme zdieľali skúsenosti z celého týždňa, poďakovali si navzájom a odovzdali certifikáty.
Záver a ďalšie kroky
Projekt "Youth Workers in Action for Nature and Wellbeing" poskytol účastníkom nielen potrebné vzdelávanie a skúsenosti, ale aj vzájomné prepojenia, ktoré prispejú k trvalo udržateľným zmenám v ich komunitách. Ďalšie podobné projekty sú už v plánovaní, pričom tento úspešný projekt slúži ako vzor pre budúce iniciatívy.
Vďaka všetkým partnerom a účastníkom za ich neoceniteľný prínos a tešíme sa na ďalšie spolupráce, ktoré budú aj naďalej podporovať zmysluplnú prácu s mládežou a jej angažovanosť v ochrane prírody a komunitnom rozvoji.
Partneri projektu:
- Eurasia net France Eurasia Net
- CIAPE - CENTRO ITALIANO PER L'APPRENDIMENTO PERMANENTE Italy CIAPE - Italian Permanent Learning Centre
- ADA GENCLIK DERNEGI Turkey
- Development Agency of the Žilina Self-Governing Region, n.o. Slovak republic Žilinský Samosprávny Kraj
- Jaunatne smaidam Latvia Jaunatne smaidam / Youth for Smile
- ASOCIATIA PENTRU DEZVOLTARE ACTIVA Romania Asociatia Pentru Dezvoltare Activa
- Albanian Network for Rural Development Albania Albanian Network for Rural Development Rural Albanian Youth